Pozdrav od hotelu Peršlák

V rámci letošní dovolené jsem s rodinou navštívila zajímavé místo na Jindřichohradecku. Hotel Peršlák býval kasárenským a finančním domem (od roku 1922). U nejsevernějšího bodu Rakouska, kde se hotel nachází, bylo nutné střežit hranice a bojovat proti pašeráctví. V roce 1938 narukovali příslušníci SOS (Stráž obrany státu), kteří tvořili předsunuté postavení 29. pluku umístěnému na 1. linii lehkého opevnění do právě dnešního hotelu Peršlák. Mladí vojáci vytvarovali z pískovce podobu tehdejší Československé republiky, ke které ještě patřila Zakarpatská Ukrajina. Pod obrys vyryli nápis: „Naše je a naše zůstane 1938“. V tom samém roce překročili hranice republiky vojska Wehrmachtu a několik německých vojáků posměšně doplnilo k textu: „Bis wir kamen 1938“ – „Než jsme přišli“. V květnu 1945 se naši vojáci do Peršláku vrátili a na kámen dopsali „Pravda vítězí 1945″. Kámen hlídá hranici dodnes.

Text a foto: K. Hládková

pozn. red.: Děkujeme Kateřině Hládkové za příspěvek, který nám zaslala. Budeme se těšit, že se v budoucnu třeba stane členkou Spolku.