V Kladně vzpomněli na židovské transporty

V sobotu 24. 2. 2018 jsme uspořádali malou (nikoliv svým významem) pietní vzpomínku na dva velké transporty obyvatel židovského původu z Kladna a okolních židovských obcí z okolí. Dne 22. února 1942 a dne 26. února 1942 byly z Kladna vypraveny transporty Y a Z v celkovém počtu 1623 mužů, žen a dětí. Sešli jsme se na rohu ulice Ctiborova a V. Nejedlého, kde od roku 2004 je umístěna pamětní deska. A právě zde položili květiny předseda kladenské základní organizace Spolku pro zachování odkazu českého odboje Petr Hroník a za Statutární město Kladno paní dr. Irena Veverková. Předseda kladenské organizace pozdravil přítomné účastníky pietní vzpomínky jménem Spolku a poděkoval jim za účast i přes velmi mrazivé dopoledne. Poté požádal paní dr. Irenu Veverkovou, aby přítomným přiblížila osudné únorové dny roku 1942. Následně předseda kladenské organizace pozval přítomné 4. března 2018 do Husova sboru Církve československé husitské, která se každoročně připojuje k celonárodní akci Pamatuj! Tato akce se uskutečňuje u příležitosti vzpomínky na hromadnou vraždu téměř čtyř tisíc českých Židů v koncentračním táboře Auschwitz – Birkenau v noci z 8. na 9. března 1944.

Text: P. Hroník, foto: G. Havlůjová