Smutná zpráva z Horoměřic

Se zármutkem v srdci oznamujeme všem bratřím a sestrám Spolku pro zachování odkazu českého odboje, přátelům a známým, že nás dne 24. června 2018 v ranních hodinách navždy opustil zakládající člen a místopředseda Spolku, bojovník od Tobrúku a příslušník RAF, brigádní generál ve výslužbě Ing. Pavel Vranský ve věku 97 let.

Ať máš nebe čisté, Pavle! Nezapomeneme a děkujeme za vše.

1. petrhronik on 26.6.2018 at 8:07

Vážená paní
    Mgr. Gabriela Havlůjová
    Předsedkyně
    Spolek pro zachování odkazu českého odboje
    Náměstí starosty Pavla 44
    272 01 Kladno
    V Praze dne 25. června 2018

Vážená paní předsedkyně,

dovolte, abych Vám v souvislosti s úmrtím zakládajícího člena a místopředsedy Spolku, brigádního generála v. v. Pavla Vranského, jménem Klubu autorů literatury faktu vyjádřila upřímnou soustrast.

Je nám líto, že nás tento válečný veterán, hrdina od Tobruku, příslušník 311. bombardovací perutě RAF, člověk, jemuž naše vlast vděčí za výrazný podíl na jejím osvobození, navždy opustil.

Pro mne osobně to byl vzor vojáka, bojovníka za svobodu, ryzího vlastence a čestného chlapa. Byl mi příkladem občana, který se nebál otevřeně sdělovat svá stanoviska, kritizovat nešvary a také navrhovat cesty k jejich odstranění. Současně, tak jak jsem ho v průběhu mnoha let při své práci i osobních setkáních poznala, byl velice laskavým a přátelským mužem, jemuž vděčím za mnohé. Vždy, kdykoliv jsem se na něj obrátila s prosbou o radu či kritické zhodnocení toho, na čem jsem právě pracovala, mne vyslyšel.

V osobě brigádního generála v. v. Pavla Vranského naše vlast ztratila dalšího hrdinu druhého odboje. Věřím, že v našich srdcích a myslích zůstane s námi, že členové Vašeho i našeho Spolku jeho odkaz ponesou dál a pomohou jej zachovat pro příští generace.

Čest jeho památce!

PhDr. Jana Vrzalová
    předsedkyně

2. petrhronik on 26.6.2018 at 8:10

Petře, píši na obě adresy, které na Tebe mám – dnes jsem se dozvěděla smutnou zprávu o Pavlu Vranském, sedával naproti mne a já ho měla fakt ráda. Je mi tak hodně z toho smutno, protože klidně mohl ještě mezi námi být (teď myslím ČSBS), protože měl „hlavu naproto v pořádku“. Mimo jiné jsem četla i knihu, kterou napsal společně s gen. Končickým a vážila jsem si obou těch veteránů války. Proto si dovoluji napsat tyto řádky a tak projevit upřímnou soustrast nad jeho odchodem tam, odkud není návratu. Prosím sděl to ostatním, jsme hodně daleko a tak vím, že se s ním nebudu moci osobně rozloučit. Emilka

Zdravím z Nového Jičína Emilie Bartoňová

3. petrhronik on 26.6.2018 at 8:11

Vážené členky a vážení členové Spolku pro zachování odkazu českého odboje,

dnes jsem se dozvěděl, že zemřel Váš člen pan generál Pavel Vranský.

Je to velká ztráta i pro mne osobně, protože jsem s Pavlem dlouho vycházel v porozumění, psal jsem mu, abych se dozvěděl jeho názor, Pavel mi vždy odpověděl. Byl to skromný Člověk, Člověk s velkým „Č“.

Přijměte mou upřímnou soustrast a máte-li možnost, vyjádřete ji prosím, máte-li tu možnost, i mým jménem pozůstalým Pavla Vranského.

Mgr. František Kubák

4. petrhronik on 26.6.2018 at 8:13

Ahoj Petře,

předem Tě zdravím. děkuji za emailovou i SMS zprávu. Včera jsem zaznamenal ve zprávách smutnou zprávu. Mé poslední osobní setkání bylo s panem generálem na křtu knihy Dušana Vávry ze Strakonic na Strakonickém hradě.

Tímto bych „Spolku“ , Tobě chtěl vyjádřit jménem svým, jménem ZO ČSBS Písek upřímnou soustrast nad úmrtím bratra generála Pavla Vranského. Odešel statečný člověk mezi své spolubojovníky do leteckého nebe. Čest jeho památce.

Zdeněk Říha, místopředseda ZO ČSBS Písek

5. petrhronik on 26.6.2018 at 8:16

Vážený pane Hroníku,
    poměrně dobře jsem se s bratrem Vranským znal v době, kdy pracoval ve vedení ČSBS a velmi jsem si jej vážil, dalších slov netřeba. Dovoluji si touto cestou vyjádřit hlubokou soustrast jeho rodině i vašemu spolku a prosím, abyste mojí kondolenci tlumočil.

Moc děkuji. Josef Pešta, Pardubice.

6. Jiří Moravec on 30.6.2018 at 8:21

Čest jeho památce.