Terezínská tryzna

Třetí květnová neděle tradičně patří Terezínské tryzně a s ní spojené vzpomínce na nevinné oběti nacistické perzekuce. Přestože jsme pravidelnými účastníky této akce, letos poprvé se naši členové zúčastnili pod hlavičkou Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Společně s námi se tak jako v minulosti zúčastnili zástupci  XVII župy Františka Holého ve Slaném.

Úvodního slova a vlastně celého moderování vzpomínky se ujal dlouholetý ředitel Památníku Terezín pan dr. Jan Munk, který právě v letošním roce končí ve funkci po více než 27 letech. Ve svém úvodním projevu vzpomněl pan dr. Munk velmi emotivně na vlastní rodinu, na první manželku svého otce, jaké prožíval celoživotní trauma, když jeho manželka společně s dítětem byla zavražděna v plynové komoře v KT Auschwitz Birkenau. Následoval projev předsedy ÚV ČSBS a předsedy Vlády ČR.

Následovala křesťanská a židovská modlitba za všechny oběti.

V letošním roce si připomínáme 70. výročí od založení Památníku Terezín, této výjimečné paměťové instituce a děkujeme za trvalé připomínání obětí nacistické perzekuce.

Text a fot: P. Hroník