Památník vojsk pěti armád “U Stopařky”
Pokud se z jihočeských Netolic vypravíte do Husince, abyste navštívili rodný dům Mistra Jana Husa, pak zcela jistě budete míjet křižovatku směřující jedním směrem na Vitějovice a druhým směrem na Strunkovice. Nejedná se však o křižovatku, kterých při svých cestách míjíte stovky a tisíce. Na této křižovatce totiž na samém konci druhé světové války došlo k setkání vojsk pěti armád. Dne 9. května v pět hodin odpoledne na tomto místě zastavila americká armáda armádu německou a maďarskou. Až do 13. května zde českoslovenští vojáci hlídali zajaté vojáky, které ve večerních hodinách převzala Rudá armáda. Nápis na původním památníku pak sděluje, že „ Zde si podali ruce hrdinové ruští a američtí. Československý národ nezapomene svých osvoboditelů.“
Tato křižovatka je však zajímavá také tím, že k jedné události se zde nachází rovnou dva pomníky. Původní, v devadesátém roce znovuobnovený pomník na původním místě a na protější straně křižovatky „Pomník míru“ z roku 1987 vytvořený z několika tun betonu.
Původní pomník odhalili obyvatelé Vitějovic rok po válce, přesně 5. května 1946, aby tak uctili památku na osvoboditele. Pomník na místě vydržel až do roku 1985. Kámen z pomníku však byl použit při stavbě mostu v nedalekých Hracholuskách. Snad zázrakem se uchovala černá deska s popisem událostí.
Závěr druhé světové války a setkání vojsk pěti armád mělo o dva roky později nahradit betonové monstrum, jemuž vévodí mávající žena. Základní kámen budoucímu pomníku byl položen 25. dubna 1985 a již za dva roky byl pomník slavnostně odhalen jako „Pomník míru“ na protější straně křižovatky. Místní obyvatelé však tento pomník zřejmě nikdy nepřijali. Mávající ženu místní téměř okamžitě překřtili a tomuto místu se neřekne jinak než „U Stopařky“.
Text a foto: P. Hroník
Dobrý den,
podle vyprávění mojí maminky se na textu na malém pomníčku podílel její tatínek (můj děda) Alois Picek (bývalý četník ve Vitějovicích, později vyhozen) s panem Michalem.