Památník vojsk pěti armád „U Stopařky“

Pomník míru

Pokud se z jihočeských Netolic vypravíte do Husince, abyste navštívili rodný dům Mistra Jana Husa, pak zcela jistě budete míjet křižovatku směřující jedním směrem na Vitějovice a druhým směrem na  Strunkovice.  Nejedná se však o křižovatku, kterých při svých cestách míjíte stovky a tisíce. Na této křižovatce totiž na samém konci druhé světové války došlo k setkání vojsk pěti armád.  Dne 9. května v pět hodin odpoledne na tomto místě zastavila americká armáda armádu německou a maďarskou. Až do 13. května zde českoslovenští vojáci hlídali zajaté vojáky, které ve večerních hodinách převzala Rudá armáda. Nápis na původním památníku pak sděluje, že „ Zde si podali ruce hrdinové ruští a američtí. Československý národ nezapomene svých osvoboditelů.“

Tato křižovatka je však zajímavá také tím, že k jedné události se zde nachází rovnou dva pomníky. Původní, v devadesátém roce znovuobnovený pomník na původním místě a na protější straně křižovatky „Pomník míru“ z roku 1987 vytvořený z několika tun betonu.

Znovuobnovený pomník

Původní pomník odhalili obyvatelé Vitějovic rok po válce, přesně 5. května 1946, aby tak uctili památku na osvoboditele. Pomník na místě vydržel až do roku 1985. Kámen z pomníku však byl použit při stavbě mostu v nedalekých Hracholuskách. Snad zázrakem se uchovala černá deska s popisem událostí.

Závěr druhé světové války a setkání vojsk pěti armád mělo o dva roky později nahradit betonové monstrum, jemuž vévodí mávající žena. Základní kámen budoucímu pomníku byl položen 25. dubna 1985 a již za dva roky byl pomník slavnostně odhalen jako „Pomník míru“ na protější straně křižovatky. Místní obyvatelé však tento pomník zřejmě nikdy nepřijali. Mávající ženu místní téměř okamžitě překřtili a tomuto místu se neřekne jinak než „U Stopařky“.

Text a foto: P. Hroník

 

Betonové monstrum z roku 1987 jemuž vévodí mávající žena.

Na žulových deskách je vytesán text v českém ruském a anglickém jazyce o setkání vojsk.

 

Zachráněná původní deska vsazená do obnoveného pomníku.

1 Comment

  1. E. Kotrčová on 4.5.2019 at 20:01

    Dobrý den,
    podle vyprávění mojí maminky se na textu na malém pomníčku podílel její tatínek (můj děda) Alois Picek (bývalý četník ve Vitějovicích, později vyhozen) s panem Michalem.

Přidat komentář