79 let od smrti škpt. Václava Morávka

Dne 21. března v den výročí hrdinné smrti jednoho ze TŘÍ KRÁLŮ škpt. Václava Morávka, jsme položili jménem Spolku věnec u pomníku na Prašném mostě. Jsme rádi, že i v této době, plných vládních opatření, byl pomník zahrnutý květinami a věnci od spolků, představitelů armády, hlavního města Prahy, městské části Prahy 6 a také od jednotlivců, studentů a zájemců o historii.

Václav Morávek, známý jako Pobožný pistolník (8.8.1904, Kolín – 21.3.1942, Praha)

byl v meziválečném období důstojník československé armády a za druhé světové války hrdina českého protinacistického odboje, člen legendární skupiny přezdívané gestapem Tři králové. Používal krycí jména León, Mladý, Vojta, Ota a Procházka.

Byl nejmladším členem odbojové trojice Mašín, Balabán, Morávek, která působila na území Protektorátu v letech 1939–1942. Skupina shromažďovala zpravodajsky cenné informace, které následně posílala do Londýna, byla v kontaktu se špiónem Paulem Thümmelem (A-54).