Spolek odboje na brigádě

První dubnovou neděli se někteří členové spolku zúčastnili pracovní brigády hned na dvou místech. Hned ráno zavítala naše „jedenáctka dobrovolníků“ složená z deseti členů spolku a malé Klárky Havlůjové do chatové osady Poteplí u Malých Kyšic. Zde jsme společně upravili pietní místo – hrob dvou rudoarmějců, kteří zde jsou pochováni. Po loňské náročné brigádě nás tentokrát čekala pouze základní údržba. Shrabání listí kolem pomníku, vytrhání trávy a plevele z hrobového místa včetně dosypání mulčovací kůry. Letos jsme navíc provedli také zbrusu nový nátěr zábradlí. Na závěr jsme pod obě tabulky s uvedením jména vojínů položili symbolický věneček a zapálili svíčky. Poděkování patří jmenovitě manželům Gumanovým, manželům Plátkovým, Vláďovi Carvanovi, Jarmile Barešové, Monice Šnajdrové a Alžbětě Špirochové, naší nové člence. Poděkovat samozřejmě musíme i předsedkyni spolku, Gábině Havlůjové a Zdeňce Plátkové, které na závěr brigády zajistily pro všechny zaslouženou odměnu v podobě koláčků a dvou domácích bábovek.

Z Poteplí jsme se vypravili přes Kladno do Vinařic na Tuhaň. Tentokrát již v sestavě manželé Gumanovi, Vláďa Carvan, Monika Šnajdrová, Gabriela Havlůjová a Petr Hroník. Na Tuhani nás však čekala posila v podobě Katky Hládkové se synem Michalem. Očistili jsme desku s uvedením jmen obětí, očistili jsme přístupový chodník k pomníku a samozřejmě jsme vyhrabali spadané listí. Přesto je potřeba zmínit, že již po našem příchodu bylo na první pohled zřejmé, že se pomník neřadí k těm opuštěným, a že je o pomník pravidelně postaráno. Fotoreportáž naleznete ve fotogalerii.

Takže ještě jednou děkuji jménem Spolku všem zúčastněným a těšíme se na setkání při další pracovní brigádě, kterou chystáme na květen. Tentokrát se setkáme v Krnčí.

Text: P. Hroník, foto: P. Hroník, G. Havlůjová