Čtení jmen Jom Ha Šoa a transporty Y a Z

V předvečer výročí prvního transportu z Kladna jsme se zastavili u pamětní desky na rohu ulic Ctiborova a Víta Nejedlého na Kladně. Právě z těchto míst byly v únorové dny 22. a 26. roku 1942 vypraveny dva transporty židovských obyvatel z Kladna a širokého okolí.

Z celkového počtu 1623 přežilo útrapy koncentračních táborů pouhých 120 z nich. Každoročně se v tomto období účastníme celonárodní akce Pamatuj!, která připomíná židovské rodiny, otce, matky a děti zavražděné v koncentračních táborech. V letošním roce tomu tak nebylo z důvodu COVIDU-19.

Přesto jsme chtěli připomenout oběti holocaustu a tak jsme se zúčastnili veřejného čtení jmen, které již šestnáct let v České republice organizuje Institut Terezínské iniciativy. Veřejně čtení jmen s v letošním roce konalo formou online vysílání. Do letošního veřejného čtení se zapojil i místopředseda spolku Petr Hroník a 8. dubna 2021 v den připomenutí židovských obětí přečetl šest jmen, rodáků z Kladna, zahynuvší v koncentračních táborech. Z Kladna byli připomenuti:

Edita Böhmová, nar. 1912. Terezín, Osvětim.

Anna Taussigová, nar. 1934. Terezín, Osvětim.

Františka Kolská, nar. 1865. Terezín, Treblinka.

Mariana Baumanová, nar. 1896. Terezín, Osvětim.

Julius Fränkl, nar. 1878. Terezín, Izbica.

Baruch Neugröschl, nar. 1914. Terezín, Izbioca.

Text a foto: Petr Hroník

Přidat komentář