Hrdinské a smutné příběhy na konci války

Dne 8. května 1945 se v blízké obci Nemyčevsi utvořila odbojová skupina tří vojáků v záloze pod velením npor. Josefa Šimka. V noci na 9. května odjíždí ve dvou vozech do Jičína. V malém nákladním autě vezli zbraně. Bohužel v Popovicích píchli pneumatiku předního kola. Po opravě pokračovali, ale zastavila početná skupina německých vojáků, kteří zde měli rovněž poruchu. Místní kovář totiž naházel na silnici železné ježky. Vojáci objevili zbraně přikryté v sadařském autě. Npor. Šimka, který jel vpředu na motocyklu, zastřelili ze samopalu. Ostatní 3 postavili ke zdi a 3 hodiny hlídali. Následně hodili tělo npor. Šimka na vůz se střelivem a odjeli. K ránu dostali vojáci povel vystoupit z vozu. Ten zapálili, munice pak explodovala a auto i s tělem Josefa Šimka bylo rozmetáno. Místo, kde byl zastřelen, připomíná malá mohyla s křížem a nápisem, další místo, připomínající jeho památku je na samém začátku obce Popovice.
U obce Vokšice, v místě vzdáleném asi půl kilometru od něho, došlo ještě 9. května k přestřelce mezi skupinou tří mladých nezkušených bojovníků a ustupujících vojáků wehrmachtu. Byli to Jan Hus, Josef Havelka a Miroslav Mádlo, kteří zde položili své životy. Tuto tragedii připomíná malý pomníček, krytý stromy.
Také na těchto místech položili květiny členové Spolku pro zachování odkazu českého odboje – základní organizace v Jičíně dne 8. května 2020.

Text: MUDr. Vilém Hofman