Jičín – Den válečných veteránů

Základní organizace Spolku pro zachování odkazu českého odboje v Jičíně se zúčastnila, jako každoročně, pietního aktu k mezinárodnímu dni veteránů u malého pomníku věnovaného obětem obou světových válek. Slavnostní shromáždění oživila skupina kadetů z Komitétu pro udržování památek z války 1866, kteří nastoupili v rakouských uniformách s puškami a za zvuku bubnu. Dva z nich se pak postavili, jako čestná stráž, k památníku.

Po krátkém proslovu starosty města Jičína pana JUDr. Jana Malého byla předána pamětní plaketa našeho Spolku bratru Ing. Anatolu Kopistovi, u příležitosti stoletého výročí republiky 1918 – 2018.

Ing. Anatol Kopista, člen ZO Jičín oceněný Pamětní plaketou 1918 – 2018

Následoval krátký projev bratra Viléma Hofmana  a  přistoupilo se k slavnostnímu přisypání zeminy ke Stromu svobody a demokracie, který zakoupila naše základní organizace.

Pak se shromáždění odebrali ke společnému hrobu vojáků zemřelých v jičínském lazaretu v posledních letech první světové války a navštívili také hrob št.prap. i.m. Ivo Klusáka, který zahynul v Afghánistánu v červenci 2014.

Vilém Hofman, člen ZO Jičín