Kladno si připomnělo 75. výročí od konce 2. světové války

Připomenutí 75. výročí od konce druhé světové války je pomalu za námi. Tedy alespoň na Kladně, kde jsme od rána až do odpoledních hodin na téměř třech desítkách pietních míst uctili památku obětí tohoto válečného konfliktu. Letošní připomínka byla výjimečná hned z několika důvodů. Jedním z nich byla skutečnost, že z důvodu virové pandemie se kladení věnců a věnečků muselo obejít bez účasti veřejnosti, členů spolku a spřátelených organizací. Koncepce kladení věnců bylo rozděleno do dvou částí, tak jako každý rok.

Na hlavním kladenském hřbitově, kde jsme uctili památku šestnácti pochovaných příslušníků Rudé armády a na městském sokolském Sletišti jsme uctili památku popravených a umučených členů Sokolské župy Budečské. Těchto pietních aktů se zúčastnili kromě G. Havlůjové, předsedkyně Spolku a P. Hroníka, předsedy kladenské základní organizace a místopředsedy Spolku také Dan Jiránek, primátor Statutárního města Kladna a Miroslav David, starosta Sokolské župy Budečské.

Položení zbylých věnců a věnečků pak bylo již v režii představitelů Spolku. Na jednu stranu jsme konstatovali, že bez členů Spolku to samozřejmě není ono. Přeci jen nám chybí osobní kontakt, zejména s našimi nejstarší členy, s kterými jsme si vždy rádi popovídali při přesunech mezi pietními místy. A protože jsme letos nebyli vázáni časových harmonogramem, zaměřili jsme se na nedostatky u jednotlivých pomníků a pro následující období připravíme projekty k jejich odstranění. Valná většina nedostatků spočívá v obnově písma na pomnících. Na některých místech je potřeba umístit u pamětních desek úchyty na zavěšení věnců a odstranění některých nedostatků bude i finančně náročné. Jakmile to bude jen trochu možné, naplánujeme další z pracovních brigád. Tentokrát si naši pozornost zasloužil pomník věnovaný padlým členům SK Slovan Dubí, umístěný u příjezdové cesty k fotbalovému hřišti. Věříme, že do brigády zapojíme řadu dobrovolníků a nejen pomník, ale zejména blízké okolí zvelebíme, aby se z pomníku stalo opět důstojné pietní místo.

Rádi bychom poděkovali Statutárnímu městu Kladnu za podporu, protože bez ní bychom nebyli schopni důstojným způsobem uctít památku obětí na Kladně. Zároveň děkujeme za provedení úklidu a vysekání trávy v okolí pietních míst. Děkujeme!

Text a foto: P. Hroník, G. Havlůjová