Miloslava Kalibová † 27.12.2019

Miloslava Kalibová v roce 2016, oceněna významnou cenou Český patriot 2015 udělenou Centrem české historie. Foto Jaroslav Tatek

V pátek 27. prosince 2019 zemřela paní Miloslava Kalibová (narozena 29. 12. 1922). Pro své blízké nesmírně laskavá a vždy usměvavá žena, skromná, ač velmi vzdělaná a inteligentní. Zanechala zde jako poslední žijící Lidickou ženu svou sestru Jaroslavu Skleničkovou (narozena 27. 3. 1926). Obě sestry zažily lidickou tragédii, přežily hrůzy koncentráku Ravensbrücku s maminkou Annou. Tatínka Jaroslava jim Němci zastřelili. Vrátily se do vypálených Lidic. Dokázaly znovu začít, nemyslet na prožité hrůzy, založily nové rodiny.

Miloslava Kalibová, ovládající několik jazyků, vyprávěla o lidické tragédii na besedách, svá svědectví doplnila o rozsáhlé historické znalosti doby. Pro Památník a obec Lidice vítala delegace a návštěvy, prováděla pietním územím, promlouvala na akcích, rozhlasových a televizních pořadech i pro tisk. Po válce vystupovala na seminářích Brémské iniciativy, pravidelně v Brémách či v Berlíně německy vyprávěla o tragédii Lidic. Po mnoho let byla členkou české sekce Mezinárodního výboru Ravensbrück. Výrazně přispěla v roce 2009 k návrhu na státní vyznamenání pro Josefinu Napravilovou, která pátrala po Lidických dětech. Sama byla držitelkou ceny Český patriot 2015 a dalších ocenění. Byla předsedkyní ZO ČSBS Lidice, později členkou ZO Kladno, až do roku 2015. Stala se pak zakládající členkou nového Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Založila také spolu s další Lidickou ženou Miladou Cábovou Spolek pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného v Lidicích. Jako jediná z Lidic se zúčastnila otevírání domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích. S OS Lidice pomohla připravit a odkrývala pomník návratu Lidických žen na Cínovci. Po dobu více než 5 let se účastnila s OS Lidice výsadeb dceřinných Lidických hrušní a návazných akcí a přednášek.

Poslední rozloučení proběhne v krematoriu v Motole v úterý 7. ledna 2020 v 12.15 hodin.

Milena Městecká