Poděkování od předsedkyně KALFu

PhDr. Jana Vrzalová, předsedkyně KALFu a Mgr. Gabriela Havlůjová, předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje.

Ráda bych touto cestou poděkovala Spolku pro zachování odkazu českého odboje a Statutárnímu městu Kladno za pozvání na cestu do památníku, který se nachází na území bývalého koncentračního tábora Mauthausen (KTM). Konala se u příležitosti 75. výročí heydrichiády a byla věnována nejen památce českých vlastenců – mužů, žen a dětí, kteří zde 24. října 1942 byli popraveni.

Velice si vážím faktu, že akci podpořilo město. Díky tomu se cesty mohli zúčastnit nejen členové Spolku, ale také pozůstalí po obětech nacismu a co je nesmírně důležité, že s námi jelo hodně žáků základních škol. Spolek i město se tak významně podílejí na zachování historické paměti národa.

Dvoudenní cesta současně ukázala, že pokud se dějiny dětem a mládeži přiblíží poutavou formou, dokážou je zaujmout. Na nedávné mezinárodní konferenci, kterou jsme, tedy Klub autorů literatury faktu, uspořádali ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, jsme na toto téma také hodně mluvili. Podle našich zjištění totiž hodiny dějepisu žáci a studenti hodnotí jako nudné! Pouze pedagogové či organizace jako Spolek pro zachování odkazu českého odboje, kteří volí poutavé formy a historii dokážou přiblížit třeba přímo na místech, kde došlo k nějakým událostem, u dětí a mládeže nacházejí odezvu. My se naší literární tvorbou  snažíme o totéž, co Spolek. Mohu si jen přát, aby měst jako je Kladno bylo více, aby následovala  jeho příkladu. Určitě by to  byly dobře investované peníze do naší budoucnosti.

PhDr. Jana Vrzalová
Klub autorů literatury faktu