Po roce opět v Krnčí

Po roce jsme se opět vypravili do Krnčí, kde se nachází pomník věnovaný nevinným obětem nacistické tyranie. Letos to bylo již 75 let, kdy velitel kladenského gestapa Harald Wiesmann nechal právě v Krnčí, tehdejší vojenské střelnici, popravit šest osob zatčených v souvislosti s odbojem v době heydrichiády. Také letos se pietního aktu zúčastnili zástupci pozůstalých rodin Heřmanských, Černých a Mikulů.

Po položení květin a věnců seznámila Mgr. Havlůjová přítomné s událostí, která se v těchto místech odehrála. Pohovořila o Marii Heřmanské, kterou gestapo zmlátilo a zatklo před zraky jejího devítiletého syna (pan Heřmanský první zleva na fotce nahoře). Zmínila se také o nejstarší popravené, paní Mikulové, která musela být při popravě podepřena kůlem.Dále také zmínila nejmladšího z popravených, drogistického učně  Zdeňka Černého, který byl zatčen na udání matky jeho kamaráda, před kterým Zdeněk Černý řekl, že místo Heydricha měl být spáchán atentát na Hitlera a bylo by po válce.

A stejně jako v minulých letech se ani tentokrát pietní akt neobešel bez přítomných příslušníků Čestné stráže AČR z Posádkového velitelství Praha, kteří dodali pietnímu aktu na důstojnosti. V samém závěru pietního aktu pak zazněla Večerka v podání trubače z Ústřední hudby AČR.

Text a foto: P. Hroník

 

Přidat komentář