Růže do Záhonu republiky

Velice nás potěšilo, když nás oslovila paní Mgr. Martina Lehmanová, ředitelka Památníku Lidice, s nabídkou vysadit za náš Spolek svou vlastní růži v Záhonu republiky v Lidicích u příležitosti 100. výročí od vzniku samostatného Československa jako hold lidickým mužům. V dubnu letošního roku založil Památník Lidice na území Růžového sadu v Lidicích tzv. Záhon republiky a právě den před sv. Václavem se zde uskutečnilo hlavní vysazování růží za účasti ústavních činitelů, velvyslanců a velvyslankyň, zástupců měst a obcí a představitelů Spolků a organizací. Uvědomili jsme si, jak významné události se zúčastníme a tak jsme přemýšleli jakou vybereme růži. Říkali jsme si, že nemůžeme přece vyrazit do prvního zahradnictví a zakoupit první růži na kterou natrefíme. Jedná se přece o Záhon republiky! A k tomu všemu jde o záhon v Lidicích! Ostatní budou jistě stejně uvažovat, tak musíme vymyslet něco co bude symbolické, zajímavé a zároveň to bude mít nějakou vazbu na Lidice. Něco lehčího by tam nebylo? Oslovili jsme hned několik růžových školek s jasnou představou o růži. Mělo by se jednat o růži, která byla vyšlechtěná v Čechách, českým pěstitelem a měla nějakou vazbu na Lidice. Nemáme, české odrůdy nepěstujeme, ale máme tu německé růže nebo „angličanky“… Německou růži do lidického Záhonu republiky? To opravdu ne…

Růži v Lidicích vysadil předseda kladenské organizace a místopředseda Spolku Petr Hroník společně s členkou ZO Kladno Veronikou Jechovou.

Nakonec se nám ale povedlo vše spojit. Zachránila nás Růžová školka ve Višňové u Příbrami a skvělý pan Ing. František Adam, který nám nabídl hned několik českých odrůd. Ze všech nabízených však zvítězila česká odrůda Nela, kterou vypěstoval pan Josef Strnad mladší v roce 2002. Měli jsme obrovskou radost, že jsme sehnali českou odrůdu. O to větší radost to pro nás byla, když se jednalo o odrůdu pana Strnada. A zde je právě i ta slibovaná zajímavost s vazbou na Lidice. Otec pana Strnada, pan Josef Strnad starší, významný český pěstitel a šlechtitel růží, který za svůj život vyšlechtil na tři desítky růží, daroval své vyšlechtěné odrůdy do Růžového  sadu v Lidicích v době, kdy se Růžový sad budoval. Symbolicky jsme tak do Lidic přinesli rodinu Strnadovu, která byla u zrodu největšího růžového sadu v České republice a tentokrát se do Lidic vrátila u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

 

Děkujeme panu Ing. Františku Adamovi z Růžové školky ve Višňové, který byl tak laskavý a našemu Spolku růži Nelu daroval a alespoň takto virtuálně zasíláme pozdrav nejen jemu, ale i panu Josefu Strnadovi mladšímu do Rosic u Brna.

Nela ve své plné kráse – velkokvětá růže, čajohybrid jejíž květ dosahuje velikosti 10cm

Text: Petr Hroník, místopředseda Spolku pro zachování odkazu českého odboje

Foto: Monika Šnajdrová

Přidat komentář