Výzva! Setkání potomků slavných

Dne 29. května 2018 se od 16 hodin v pražském Divadle U Valšů (https://www.zivot90.cz/5-divadlo-u-valsu; Karoliny Světlé 18, Praha 1, sídlo Život 90, z.ú.) bude konat setkání potomků slavných, tradičně pořádané Vráťou Ebrem. Toto setkání však bude jiné než ta předchozí a odlišné než budoucí, která jsou ještě v plánu. Sejdou se na něm totiž potomci čs. vojáků, kteří úspěšně splnili rozkaz a provedli útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Vratislav Ebr, který je duší této akce, pochází z rodiny Josefa Valčíka. Přijede rovněž jeho sestřenice Vlasta Tkadlecová a také například představitelka rodiny Jozefa Gabčíka.

Setkání se zúčastní nejen potomci těch, kteří 18. června 1942 našli smrt ve svém úkrytu  v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, ale také těch, kteří příslušníkům čs. výsadků jakkoliv pomáhali.

V této souvislosti prosíme potomky rodin, případně ještě žijící pamětníky, kteří čs. vojákům pomáhali, aby se pořadatelům přihlásili. Pátráme například po rodině statečných příslušníků protinacistického odboje z rodiny Ogounů. Její dva synové byli vynikající atleti – Milan Ogoun na 400 m a Luboš Ogoun, dorostenecký rekordman na 1000 m a výšku, pozdější baletní mistr. Ukrývali atentátníky na R. Heydricha a díky tomu, že nebyli sousedy prozrazeni, přežili heydrichiádu.

Ozvěte se buď prostřednictvím facebooku Klubu autorů literatury faktu, který se na setkání také podílí, případně na adrese: kroska.caches@seznam.cz

V získávání adres potomků lidí citovaných událostí rovněž významně pomáhají historici Jaroslav Čvančara a Vlastislav Janík.

Vyprávění pamětníků umocní hudba a zpěv s recitací.

Přidat komentář