Blahopřání

Foto: Jičínský deník

V neděli 29. srpna oslaví narozeniny členka základní organizace Jičín, Spolku pro zachování odkazu českého odboje:

Paní Růžena Vošahlíková, roz. Tothová byla v roce 1946 jako 11 letá odsunuta spolu s rodiči ze Slovenska do Čech. Odsunutí Maďaři byli  v Čechách přidělováni na práci v zemědělství. Rodina Tothova měla štěstí, dostali se do Osenic k Pospíšilovým. Paní Růžena na ně s láskou vzpomíná, že se k nim chovali jako k vlastním: „Byl to život jako v ráji“. V Osenicích chodila do školy a pomáhala mamince v péči o svěřený dobytek. Rodina Tothových později pomáhala Pospíšilovým, když jim byl statek zestátněn a byli vystěhováni na Velíš. Paní Vošahlíková vypráví své velmi pestré a hlavně těžké životní osudy s nadhledem, bez hořkosti. První manželství se rozpadlo a závažná onemocnění s trvalými následky ji pronásledovaly.  Ale ona, jak říká nemoci i ostatní zlé věci, které ji postihly, hodila vždy za hlavu a nepřipouštěla si je. Při tom vždy byla připravena pomoci jiným. Do dneška pracuje na rozlehlé zahradě. S hrdostí ukazuje rodinnou památku, svázaný dobový tisk, vydaný k úmrtí našeho prvního prezidenta T.G.M. a jeho syna Jana Masaryka.

Své člence, milé paní Růžence, přejeme vše nejlepší, aby ji ještě dlouho vydržel ten obdivuhodný životní elán a milá a přátelská povaha.

Spolek pro zachování odkazu českého odboje, základní organizace Jičín