Výhled Spolkové činnosti v roce 2017

Vážení členové a naši příznivci. Děkujeme za podporu pro nás v nelehkém závěru roku 2016 a dovolte nám představit výhled na rok 2017. Budeme si připomínat řadu půlkulatých výročí, které se zapsali nesmazatelně nejenom do našich dějin, ale hlavně srdcí. Připomeneme si rok 1942, období Heydrichiády.

Je před námi rok 2017, ve kterém si připomeneme řadu velmi významných výročí a událostí, které změnily naše dějiny, ale hlavně se nám zapsaly do srdcí. Atentát na říšského protektora R. Heyricha  a s tím související vypálení Lidic, Ležáků a poprava stovek vlastenců. Naši členové, přeživší, pozůstalí a další zájemci se v letošním roce vydají do koncentračního tábora Mauthausen (říjen 2017), kde si připomenou nejenom všechny zavražděné spoluobčany, kteří pomáhali v úkrytu výsadkářům, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, ale také tisíce dalších Čechoslováků, kteří se zapojili do odboje, či byli oběťmi nacistů.

Z Kladna připomeňme například odbojovou skupinu S.K. Letná, která sdružovala první ilegální komunistický odboj v našem regionu a až na výjimky nikdo nepřežil. S výraznou finanční pomocí Statutárního města Kladna se podařilo vyjednat vyhotovení pamětní desky pro oběti náletu ze 17. 4. 1945. V tuto chvíli probíhá kontaktování pozůstalých a jejich pozvání na odhalení desky, které se uskuteční v dubnu letošního roku (V tomto případě děkujeme za tip Jaroslavu Řidkošilovi, který nám předložil podklady k pátrání po rodinách nešťastně zabitých Čechů).

Novinkou budou každý měsíc odborné přednášky v Divadelní kavárně Kladno s válečnou tématikou. První z cyklu již máme za sebou. První přednáška proběhla již 7. února 2017 s Asafem Auerbachem, který byl jako židovské dítě zachráněn Sirem Nicolasem Wintonem. Z dalších připravovaných témat jmenujme:

• Nepolapitelný Jan (příběh Jana Smudka),
  • Lidice jako místo paměti,
  • Vypálení obce Ležáky,
  • Panelová diskuse na téma Josef Horák a Josef Stříbrný,
  • 100 let od bitvy od Zborova.

Se svými vzpomínkami se s námi přijedou také podělit přeživší ženy z koncentračního tábora Ravensbrück napříč Evropou v rámci své každoroční konference Mezinárodního ravensbrückého výboru, která se letos bude konat v červnu právě na Kladně.

Jako každoročně nás čeká účast na tradičních pietních aktech po celé republice, nezapomeneme ani na pracovní brigády, v rámci kterých oživíme další pozapomenuté pomníky. A samozřejmě se těšíme ze spolupráce s dalšími spřátelenými spolky a organizacemi, které mají stejný cíl jako my – nenechat zapomenout na hrdiny a oběti českého odboje. Budeme rádi za Vaše další tipy k aktivní činnosti našeho spolku.